Anmeldelser

Herunder finder du en alfabetisk liste over alle mine anmeldelser. Listen er sorteret efter forfatterens efternavn. Serier er samlet i nummerrækkefølge fremfor alfabetisk.

I parentes er angivet genre, og hvis bogen er en del af en serie.

Hvis du klikker på titlen, kommer du til siden med anmeldelsen.

A:
Abdel, Birgitte: Kadaveret på Klosterbakken (Beate Seier Larsson #1) (krimi)
Aisato, Lisa: Livet – illustreret (illustreret værk)
Andersen, Lene Elise: Silas og Kaja – og Nuk (Silas og Kaja #1) (letlæsning)
Andersen, Lene Elise: Silas og Kaja – og svejshunden (Silas og Kaja #2) (letlæsning)
Andersen, Heidi Kølle: En rigtig dame (novellesamling)

B:
Blichfeldt, Emil: Troldklokken 1-3 (børn)
Baagø, Karina: Knæk koden til glutenfrit brød (kogebog)

C:
Christiansen, Anne Gine: Smukke haver – Hvilken havetyper er du? (havebog)
Clausen, Julie: Besvimer man under vand, drukner man (YA)
Clausen, Nick: Mareridt og myrekryb – syv uhyggelige historier 1+2 (gys)
Clausen, Nick: Mareridt og myrekryb – syv uhyggelige historier 3 (gys)
Clausen, Nick: Menneskekød (gys)
Clausen, Nick: Pigen som ikke var der (thriller/gys)
Clausen, Nick: Spøgelseshvisker (gys)
Cummins, Jeanine: Jorden salt (roman)

D:

E:
Eibe, Anika: Er du okay, Helene? (YA)
Ellemose, Søren og Morten: Københavns brand (Manus Albino #1) (thriller)
Engberg, Katrine: Isola (Kørner og Werner #5) (krimi)
Ericson, Pernilla: Vildfremmed (Erlagruppen #3) (krimi)

F:
Filsø, Mette Østergaard: Mordet i elverskoven (Himmelkrystallens børn #1) (fantasy)
Filsø, Tina Østergaard: Hr. Hattenheimers eventyrlige rejse (børnebog)
Fogh, Ida Søby: Kaldet (Arias fortælling 1) (fantasy)

G:
Garmark, David: Sagesløse (roman)

H:
Harper, Jane: Den fortabte mand (spændingsroman)
Hedelund: Kenneth: Den gyldne skriftrulle (Spionvogteren #1) (fantasy)
Horst, Jørn Lier: Operation Mumie (En sag for Detektivbureau nr. 2) (børnebog)
Horst, Jørn Lier: Operation Skibsvrag (En sag for Detektivbureau nr. 2) (børnebog)

I:

J:
James, Anna: Tilly og bogvandrerne (Den magiske boghandel #1) (børnebog)
Jensen, Gry Kappel: Natskygge (Rosenholm #3) (fantasy)

K:
Kemmerer, Brigid: Kald det hvad du vil (YA)
Korsgaard, Thomas: En dag vil vi grine af det (roman)
Kristensen, Ry: Dragesten (Dragehjerte #1) (fantasy)

L:
Larsen, Annemette Gravgaard: Dag 0 – Mørkehav (Mørkehav #1) (fantasy)
Läckberg, Camilla: Nådesløse kvinder (spænding)
Lindberg, Helle Kaare: A-Town (YA)
Lindberg, Helle Kaare: Aldrig for altid (YA)
Lindberg, Helle Kaare: Stumper – Slimede løgne (tween)
Lindberg, Jens: Min ven Jonas (roman)
Lunde, Maja: Solvogteren (illustreret)
Lybecker, Line: Mere end veninder (YA)

M:
Malam, John: Den utrolige historie om mammutjægere (børnebog)
Mogensen, Helle: Havunger (Anne Lebæk #1) (krimi)
Mogensen, Helle: Malstrøm (Anne Lebæk #2) (krimi)
Munk-Jørgensen, Aske: Gamle venner (gys)

N:

O:

P:
Perrier, Helle: Gamerklassen 1-3 (børnebøger)
Poder, Søren: På røven gennem natten (YA)

Q:

R:
Ranvits, Katja: Stille skrig (Cecilie Knudsen #1) (thriller)
Ranvits, Katja: Larmende stilhed (Cecilie Knudsen #2) (thriller)

S:
Schulman, Ninni: Når tiden går i stå (Hagforsserien #6) (krimi)
Skovgaard, Rie: Et højt, højt dyr (Den lille zoolog #1) (børnebog)
Skovgaard, Rie: På det dybe hav (Den lille zoolog #2) (børnebog)
Sten, Viveca: I dårligt selskab (Sandhamn #9) (krimi)
Sten, Viveca: Offermageren (Mordene i Åre #1) (krimi)

T:
Theils, Lone: Dræberfiskenes skat (Det hemmelige detektivbureau #1) (børn)
Theils, Lone: Kvinden uden navn (Det hemmelige detektivbureau #2) (børn)
Theils, Lone: Brevet fra Amerika (Det hemmelige detektivbureau #3) (børn)
Theils, Lone: Piratskibets hemmelighed (Det hemmelige detektivbureau #4) (børn)
Theils, Lone: Stilleleg (Nora Sand #4)

U:
Unwin, Mike: Migration – Dyrenes utrolige rejser (billedbog)

V:

W:
Wandahl, Camilla og Ørsum, Caroline: Skygger i skumringen (gys)
Wandahl, Camilla og Ørsum, Caroline: Sprækker i virkeligheden (gys)
Wiese, Ditte: Og så drukner jeg … (YA)

X:

Y:

Z:

Æ:

Ø:

Å: